Bülten

Dolomit Taşı Renkleri

Kilis Dolomit Taşı

Kilis dolomit taşı; tortul kayaçtan oluşmuş, içinde bolca mineral bulunduran ve çevre düzenleme amacıyla kullanılan doğal bir taştır.

Dolomit taşının içeriği; doğada çıkarıldığı konuma bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Dolomit taşının çıkarıldığı konum, dolomit taşının; rengini, kalitesini, sertliğini, içerdiği mineral yapısını ve saflığını etkileyebilmektedir.

Kilis dolomit taşı da içerdiği zengin mineral yapısından ötürü cam, demir ve çelik sanayisi gibi birçok sanayi sektöründe kullanılmaktadır.

Dolomit taşı doğada birçok renkte bulunsa da en sık kullanılan ve bilinen renkleri; siyah, beyaz, bordo, sarı, krem ve gri olmuştur. Bu taşların renklendirilmesine veya cilalanmasına bağlı olarak bu taşlardan çok belirgin şekilde farklı renkler de elde edilebilmektedir.

Dolomit Taşlarının Saflığına Göre Çeşitleri

Tortul bir kayaçtan oluşan dolomit taşının içeriğinde kalsiyum karbonat (CaCO3) ile beraber %10-%35 oranında da magnezyum karbonat (MgCO3) bulunmaktadır. Bu şekilde oluşan dolomit taşlarının fiziksel özelliklerine ve saflığına bağlı olarak dolomit taşlarını birçok çeşide ayırabiliriz.

 

Sık Kullanılan Kilis Dolomit Taşı Çeşitleri

Bordo Dolomit Taşı

Bordo dolomit taşı renginden ötürü; peyzaj alanında oldukça sık kullanılmaktadır. Akvaryumların içinde, vazo diplerinde, bahçelerde ve saksı diplerinde bordo dolomit taşını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Doğal bordo dolomit taşının üzerinde sarı renkli veya beyaz renkli damarlanmalar görmeniz gayet normaldir. Bu şekilde daha da güzel bir görünüm elde eden bordo dolomit taşını kullanarak çevrenizi daha güzel bir hale getirebilirsiniz.

Bordo Dolomit Taşı Fiyatları

Sarı çizgili bordo dolomit taşı şeklinde de bilinen bordo dolomit taşının fiyatı; taşın kalitesine, renginin koyuluğuna ve orijinal olup olmamasına bağlı olarak değişebilmektedir. Genel olarak ise bordo dolomit taşının fiyatı; kilogram başına 8 lira ile 20 lira arasında değişiklik göstermektedir.

 

Sarı Dolomit Taşı

Oldukça doğal bir görünüme sahip olan sarı dolomit taşı; peyzaj alanında ortama kolaylıkla uyum sağlaması ve ortama renk katmasından dolayı sıklıkla tercih edilmektedir. Üzerinde bulunan çizgiler nedeniyle oldukça hoş bir görünüme sahip olan sarı dolomit taşını kullanarak siz de evinizde, ofisinizde veya bahçenizde şık ve modern bir ortam oluşturabilirsiniz.

Sarı Dolomit Taşı Fiyatları

Sarı dolomit taşının fiyatı; kilogram üzerinden 10 lira ile 30 lira arasında değişiklik gösterse de bu fiyat aralığı aldığınız miktarın fazlalığına bağlı olarak düşecektir.

 

Beyaz Dolomit Taşı

Genelde pürüzsüz halde tercih edildiğinden ötürü kamburlanmış bir şekilde kullanılan beyaz dolomit taşını; daha çok bahçe dekorasyonunda ve saksı diplerinde kullanımıyla bilmekteyiz. Belediyeler tarafından da oldukça sık kullanılan beyaz dolomit taşını; vazo içinde, saksı dibinde, havuz kenarında, bahçe peyzajında kullanarak çevrenizin daha güzel görünmesine katkı sağlayabilirsiniz.

Beyaz Dolomit Taşı Fiyatları

Beyaz dolomit taşının fiyatı; mimaride oldukça sık kullanılmasından ve üretim fazlalığından dolayı diğer dolomit taşlarına göre daha az bir miktardadır. Genel olarak ise beyaz dolomit taşının fiyatı; kilogram üzerinden 4 lira ile 10 lira arasında değişiklik gösterse de bu fiyat aralığı aldığınız miktarın çokluğuna bağlı olarak düşecektir.

Siyah Dolomit Taşı

Renginden ötürü sıklıkla kullanılan siyah tamburlu dolomit taşı; piyasada bazalt taş olarak da bilinmektedir. Güzel görünümü ve mekana kolay uyum sağlamasından ötürü sıklıkla tercih edilen siyah dolomit taşı; bahçe düzenlenmelerinde, havuz kenarlarında, bahçedeki ağaç diplerinde kullanımına sık sık rastladığımız bir taştır. Genellikle peyzaj taşı olarak kullanılan dolomit taşlarının, en sık kullanılanlarından birisi olan siyah dolomit taşı; cilalı olup olmamasına bağlı olarak rengi griye kayabilmektedir. İç tasarım veya dış tasarımda kullanımına bağlı olarak büyük ya da küçük boyutlarını kullanabileceğiniz siyah dolomit taşının; genel olarak büyük boyutta kullanımı tercih edilmektedir.

Siyah Dolomit Taşı Fiyatları

Siyah dolomit taşının fiyatı; boyutuna, ne kadar kilo alacağınıza, renginin koyuluğuna, şekline ve kalitesine göre değişmektedir. Genel olarak ise siyah dolomit taşının fiyatı; kilogram başına 8 lira ile 15 lira arasında değişiklik göstermektedir. Fakat alacağınız miktar ne kadar fazla olursa toplu halde satın alacağınız için bu fiyatın kilogram başına azaldığını görebilirsiniz.

Tags: , , ,

Çanakkale Assos Dolomit taşı

Çanakkale Assos Dolomit taşı

Çanakkale Assos  dolomit taşı; tortul kayaçtan oluşmuş, içinde bolca mineral bulunduran ve mimaride sıklıkla kullanılan doğal bir taştır.

Dolomit taşının çıkarıldığı konum, dolomit taşının; rengini, kalitesini, sertliğini, içerdiği mineral yapısını ve saflığını etkileyebilmektedir. Çanakkale Assos Dolomit taşı da içerdiği zengin mineral yapısından ötürü sanayi sektöründe ve mimaride oldukça sık kullanılmaktadır.

 

Dolomit Taşı Renkleri

Dolomit taşı doğada birçok renkte hatta renksiz halde bulunsa da en sık kullanılan ve bilinen renkleri; siyah, beyaz, bordo, sarı, krem ve gri olmuştur. Bu taşların renklendirilmesine veya cilalanmasına bağlı olarak bu taşlardan çok belirgin şekilde farklı renkler de elde edilebilmektedir.

 

Dolomit Taşlarının Saflığına Göre Çeşitleri

Tortul bir kayaçtan oluşan tamburlu dolomit taşının içeriğinde kalsiyum karbonat (CaCO3) ile beraber %10-%35 oranında da magnezyum karbonat (MgCO3) bulunmaktadır. Bu şekilde oluşan dolomit taşlarının fiziksel özelliklerine ve saflığına bağlı olarak dolomit taşlarını birçok çeşide ayırabiliriz.

 

Sık Kullanılan Dolomit Taşı Çeşitleri

Bordo Dolomit Taşı

Rengi içerdiği minerallerin miktarına göre kızıla doğru kayabilen bordo dolomit taşı; peyzaj alanında oldukça sık kullanılmaktadır. Sarı çizgili dolomit taşı olarak da bilinen bordo dolomit taşını; akvaryumların içinde, vazo diplerinde, minyatür bahçelerde veya normal bahçelerde, saksı diplerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Doğal bordo dolomit taşının üzerinde sarı renkli veya beyaz renkli damarlanmalar görmeniz gayet normaldir. Bu şekilde daha da güzel bir görünüm elde eden bordo dolomit taşını kullanarak çevrenizi güzel bir şekilde tasarlayabilirsiniz.

Bordo Dolomit Taşı Fiyatları

Bordo dolomit taşının boyutuna, ne kadar kilo alacağınıza, renginin koyuluğuna, şekline ve kalitesine göre fiyatı çok farklı aralıklara kayabilmektedir. Genel olarak ise bordo dolomit taşının fiyatı kilogram başına 8 lira ile 20 lira arasında değişiklik göstermektedir. Fakat alacağınız miktar ne kadar fazla olursa toplu halde satın alacağınız için fiyatın daha da azaldığını görebilirsiniz.

 

Siyah Dolomit Taşı

Siyah dolomit taşı; güzel görünümü ve mekana kolay uyum sağlamasından ötürü iç mekanlarda ve dış mekanlarda oldukça sık kullanılmaktadır. Siyah dolomit taşı bahçe düzenlenmelerinde, havuz kenarlarında, bahçedeki ağaç diplerinde kullanımına sık sık rastladığımız bir taştır. Genellikle peyzaj taşı olarak kullanılan tamburlu dolomit taşlarının, en sık kullanılanlarından birisi olan siyah dolomit taşının rengi; cilalı olup olmamasına bağlı olarak griye kaymaktadır. İç tasarım veya dış tasarımda kullanımına bağlı olarak büyük ya da küçük boyutlarını kullanabileceğiniz siyah dolomit taşının; genel olarak büyük boyutta kullanımı tercih edilmektedir.

Siyah Dolomit Taşı Fiyatları

Siyah dolomit taşının fiyatı; boyutuna, ne kadar kilo alacağınıza, renginin koyuluğuna, şekline ve kalitesine göre değişmektedir. Genel olarak ise siyah dolomit taşının fiyatı; kilogram başına 8 lira ile 15 lira arasında değişiklik göstermektedir. Fakat alacağınız miktar ne kadar fazla olursa toplu halde satın alacağınız için fiyatın kilogram başına azaldığını görebilirsiniz.

 

Sarı Dolomit Taşı

Genellikle dış mimaride daha sık kullanılan sarı dolomit taşını; ev bahçelerini düzenlemede ve ofislerin daha şık ve modern bir şekilde düzenlenmesinde kullanılmaktadır. Sarı dolomit taşının üzerinde beyaz çizgiler ve desenler bulunması, sarı dolomit taşının daha çok ilgi çekmesine neden olmaktadır.

Sarı Dolomit Taşı Fiyatları

İç mimaride kullanılırken daha küçük boyutları tercih edilen sarı dolomit taşını; siz de evinizin iç dekorasyonunda vazo içinde veya saksı diplerinde kullanabilirsiniz. Sarı tamburlu dolomit taşının fiyatı; kilogram üzerinden 10 lira ile 30 lira arasında değişiklik gösterse de bu fiyat aralığı aldığınız miktarın fazlalığına bağlı olarak düşecektir.

Pembe Dolomit Taşı

Pembe dolomit taşı, açık bir renge sahip olduğundan dolayı genelde iç dekorasyonda kullanılmaktadır. Akvaryumların içine süs amaçlı olarak da koyulabilen bu taşlar, genelde dekorasyon amaçlı biblolar ile kullanılıyor. Saksıların içinde, bahçe dekorasyonunda, cam vazoların içinde kullanılan pembe dolomit taşı ile güzel ve şık bir görünüm oluşturulmaktadır. Pembe dolomit taşlarının rengi genel olarak açık pembe olsa da küçük boyutlu pembe dolomit taşlarını daha koyu renklerde de görebilirsiniz.

Pembe Dolomit Taşı Fiyatları

Pembe dolomit taşının; boyutları beyaz dolomit taşına göre küçük olmasından ötürü satışı genelde gram olarak gerçekleştirilmektedir. Kilogram olarak da satın alabileceğiniz pembe dolomit taşının fiyatları kilogram üzerinden 10 lira ile 20 lira arasında değişmektedir. Fakat alacağınız pembe dolomit taşının kalitesine göre fiyat aralığı artış veya azalış gösterebilmektedir.

Tags: , ,

Alaçatı Dolomit Taşı

Alaçatı dolomit taşını dış mimaride daha sık görmemize rağmen iç mimaride de karşımıza oldukça fazla çıkmaktadır.

İçeriğinde bolca mineral bulunduran Alaçatı dolomit taşı; bu özelliğinden ötürü Türkiye’nin demir ve cam sanayisinde oldukça sık kullanılmaktadır. Sanayi sektörü dışında da kullanım alanı geniş olan dolomit taşı; kireç taşına göre daha sert bir yapıya sahip olmasından ötürü erozyonu önleyen bir taştır. Tamburlu dolomit taşı; bununla beraber dış mimaride ve iç mimaride oldukça fazla kullanılmaktadır. Belediyeler tarafından park alanlarının düzenlenmesinde, bahçe dizaynında kullanılan dolomit taşı ayrıca mekanların iç tasarımlarında da kullanılmaktadır. Çıkarıldığı alana bağlı olarak dolomit taşının birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlilikten ötürü dolomit taşını iç ve dış mimaride birçok alanda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Dolomit Taşı Kullanım Alanları

Dolomit taşının kullanım alanı çıkarıldığı konuma bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Birçok renk ve büyüklükte bulunabilen dolomit taşı, genellikle iç mimaride küçük boyutlarda; dış mimaride ise büyük boyutlarda kullanımı tercih edilmektedir. Tamburlu dolomit taşları dış mimaride; parkların düzenlenmesinde, havuz kenarlarının düzenlemesinde, bahçe düzenlenmesinde, kurum ve kuruluşların dizaynında kullanılırken iç mimaride ise; ağaç ve saksı diplerinde, akvaryum ve vazo düzenlemede, bibloların içerisinde sık sık kullanılmaktadır. Siz de hangi mekanda ne büyüklükte dolomit taşını kullanmak isteğinize karar vererek çeşitli renk ve boyutlarda dolomit taşını temin edip rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Sık Kullanılan Dolomit Taşı Çeşitleri

Gri Dolomit Taşı

Gri dolomit taşı özellikle dış mimaride oldukça sık bir kullanıma sahiptir. Üzerinde beyaz desen veya çizgilerin de bulunabildiği gri dolomit taşı; renginden ötürü oldukça popüler hale gelmiş bir dolomit taşıdır. Ancak kullanacağınız dolomit taşının renginin biraz daha keskin olmasını istiyorsanız gri dolomit taşını cilalayarak kullanmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Gri Dolomit Taşı Fiyatları

Gri dolomit taşının fiyat aralığı alacağınız dolomit taşının miktarına ve kalitesine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Fakat alacağınız gri dolomit taşının fiyat aralığı genel itibariyle belirlidir. Genel olarak ise bu fiyat aralığı; 4 lira ile 10 lira arasında değişiklik göstermektedir.

 

Siyah Dolomit Taşı

Siyah dolomit taşı renginden ötürü ortama kolaylıkla uyum sağlamaktadır. Bu sebeple siyah dolomit taşı mimaride oldukça yaygın bir şekilde kullanıma sahip olmakla beraber genellikle dış mimaride bahçe ve park dizaynında kullanılmaktadır. Saksı diplerini, ağaç diplerini daha güzel bir hale getirmek için de kullanılan siyah dolomit taşını siz de kendi kullanacağınız yere göre büyük ya da küçük boyutunu temin ederek rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Siyah Dolomit Taşı Fiyatları

Siyah dolomit taşı oldukça sık kullanıma sahip olmasından dolayı piyasadaki yeri diğer dolomit taşlarına göre daha geniştir. Alacağınız siyah dolomit taşının fiyatı dolomit taşının kalitesine ve içeriğine bağlı olarak değişebilmektedir. Genel olarak ise siyah dolomit taşının fiyatı; kilogram başına 8 lira ile 15 lira arasında değişiklik göstermektedir.

 Bordo Dolomit Taşı

Bordo dolomit taşı özellikle peyzaj alanında oldukça sık kullanılan bir taştır. Üzerinde desen de bulunduran bordo dolomit taşını evinizdeki saksı diplerinde, bahçe veya havuz kenarınızda kullanarak evinize renk katabileceğiniz gibi ofislerinizde kullanarak çalıştığınız ortamın daha ferah gözükmesine olanak sağlayabilirsiniz.

Bordo Dolomit Taşı Fiyatları

Alacağınız bordo dolomit taşının kalitesine bağlı olarak fiyat aralığı değişebileceği gibi çıkarıldığı konuma bağlı olarak da bordo dolomit taşımın fiyatı değişebilmektedir. Genel olarak ise bordo dolomit taşının fiyatı kilogram başına 8 lira ile 15 lira arasında değişiklik göstermektedir. Fakat alacağınız miktar ne kadar fazla olursa toplu halde satın alacağınız için fiyatın daha da azaldığını görebilirsiniz.

Tags: , ,

Ev yapımında kullanılan taş çeşitleri

foça taşıMimari uygulamalarda inşaa edilen doğaltaş evler, estetik olmasıyla beraber uzun ömürlü, yaşamsal nitelikte sağlıklı ve sürdürülebilir mimari özelliklere sahiptir. İnsanoğlunun tarih içerisinde vazgeçmediği yapılar arasında yer almaktadır.

Taş evlerin inşaasında tercih edilen doğaltaşlar ve spesifik yapıları, seneler boyunca doğal özelliklerini muhafaza etme özelliğini taşımaktadır. Asgaeri aşınma ve deforme ile ilk günkü ihtişamını korur. Taş ev mimarisinde kulanılan doğaltaşların yangın, deprem ve sel gibi doğal afetlere karşı dayanıklılığı estetik açıdan tercih edilmesinin dışında diğer etken özellikleri arasındadır.

Doğal taş ile inşaa edilen evlerin  doğayla dengeli ve ekosistemle uyumlu olması, dayanıklı ve güçlü bir yapıya sahip olabileceklerini ortaya koymaktadır. Kalker, volkanik taşlar, granit ve traverten türü doğal taşlarla çağdaş bir mimari çizgi yaratırken, estetik unsurların ötesinde farklı nitelikli özelliklere de sahiptir. Ayrıca son dönemlerde şehir merkezlerinde birçok yapının dış cephelerinde kullanılan  Alaçatı taşı, Foça taşı ve Urla taşı gibi kaplama taşları farklı bir görsellik oluşturmaya başlamıştır.

Doğaltaş evlerin inşaasında tercih edilen doğaltaşlar yapısal özellikleri nedeniyle sağlıklı bir alternatif olmaları tercih edilebilirliğini artırmaktadır. Yoğun ve stresli şehir yaşamının kirliliğinden etkilenen insan bedenini arındıran doğaltaş evler, daha kaliteli ve huzurlu bir hayat sürmek için büyük avantaj sağlar.

Alaçatı taşı, Foça taşı, Urla taşı, Kapadokya taşı, Sarmısaklı taşı gibi ülkemize ait kültürel dokuları yansıtan bu doğaltaş  türlerini kullanarak modern ve dayanıklı  bir doğal taş eve sahip olmak mümkündür. Yalıtım açısından enerji verimliliğini ön planda tutan doğaltaş evler inşaa edilecek bölgenin özelliklerine uygun olarak yapılmalıdır.

Taş ev yapımında hangi taşlar kullanılır?

Doğaltaş evlerin inşaasında tercih edilen taşlar ve özellikleri yapılacak taş evin dayanımını doğrudan belirler. Doğaltaş evlerin herhangi bir bakım gerektirmemesi ve uzun yıllar ayakta kalabilmesi için evin yapımında kullanılacak doğaltaş seçimi çok önemlidir.

Taş ev yapımında kullanılan taşlar ve özellikleri şu şekildedir;

Doğaltaş ev inşaasında uygulanan taşlar,  her türlü taşıyıcı gövdeyi oluşturacak kadar güçlü doğaltaşlardan oluşmalıdır. Bu doğaltaşlar  kırma ve kesme taşlar olarak ikiye ayrılır. Kesme doğaltaşlar, mimari projelerde kullanılmak üzere her yüzeyi oyulmuş ve düzeltilmiş taşlara denir.

Kesme doğaltaşlar düzgün işlenmiş olmalarından ötürü mimari projelerde kullanımı en kolay taşlar olması nedeniyle doğaltaş ev yapımında en fazla tercih edilen taş türüdür. Kırma doğaltaşlar kesme doğaltaşlar gibi çok tercih edilmese ded özellikle yöresel doğaltaş ev yapımlarında sıklıkla kullanılmaktadır.

Alaçatı taşı, Foça taşı, Urla taşı, Kapadokya taşı ve Sarmısaklı taşı  gibi taş çeşitleri yöresel evlerin inşaasında kullanılan taşlar olmakla birlikte son yıllarda ülkemizin birçok farklı şehrinde de kullanımaya başlanan kültür taşları olarak öne çıkmaktadırlar.

 Taş ev yapımında  taş seçimi nasıl yapılmalıdır?

Doğaltaş ev, inşaa edilecek bölgenin özelliklerine göre en uygun doğal taşlarla yapıldığında uzun süreli dayanıma sahip olur. Doğaltaş evlerin inşaasında kullanılan doğaltaşlar, doku, renk ve dayanıklılıklarına göre çeşitlere ayrılmaktadır. Bu sebeple doğaltaş tercihinin bazı püf noktaları vardır. Evin inşaa edilecek alanının  fiziki özelliklerine dikkat edilmesi oldukça önemli bir husustur.

Doğaltaş ev yapımında tercih edilen  doğaltaşlar ve özellikleri iç ve dış tasarımlarda genel olarak şu şekildedir:

Doğal taş çeşitleri içinde mermer işlenen ve özellikle iç mekan uygulamalarında daha çok tercih edilen bir taştır. Yüzeyi cilalanabilen mermer, hem estetik açıdan hem de uzun yıllara dayanan yapısı nedeniyle tercih edilmektedir.

 

Tags: , , , ,

Yeşil Peyzajda Dolomit Taşı

Yeşil Peyzajda Dolomit Taşı

Neredeyse tüm şehirlerimizde üretimi gerçekleşen beyaz çakıl taşı; cam ve demir sanayisi gibi birçok sanayi sektöründe kullanılmaktadır.

Yeşil Peyzajda dolomit taşını dış mekanlarda ve iç mekanlarda kullanarak çevrenize modern ve şık bir görünüm getirebilirsiniz. Dış mekanda veya iç mekanda kullanımına bağlı olarak dolomit taşının büyük ya da küçük boyutlarını tercih edebilirsiniz. Yeşil Peyzajda’ta da sıklıkla kullanılan Yeşil Peyzajda dolomit taşını; bahçe dizaynında, iç dekorasyonlarda, belediye düzenlemelerinde kullanımını oldukça sık görebilirsiniz.

Yeşil Peyzajda dolomit taşını; havuz kenarında ve ağaç diplerinde kullanarak bahçenizin güzel bir görünüm elde etmesini sağlayabilirsiniz.

Çeşitli renklerde kullanılan dolomit taşının ana bileşeni kalsiyum karbonattan (CaCO3) oluşmaktadır. Kireçtaşının yerini magnezyuma devreden dolomit taşı bu sebeple kireçtaşına göre daha az çözünürlüğe sahiptir. Böylece dolomit taşı erozyona karşı daha dayanıklı olmakla beraber içerisinde birçok minerali de aynı anda bulundurmaktadır.

 

Dolomit Taşlarının Saflığına Göre Çeşitleri

Aslında tortul bir kayaç olan dolomit taşı; çıkarıldığı mekana ve kalitesine bağlı olarak birçok renk ve büyüklükte olabilmektedir. İşleyerek de kullanabileceğiniz dolomit taşını ayrıca renklendirip veya cilalayıp da kullanabilirsiniz. Dolomit taşının yapısında çok az bir miktar da olsa demir bulunmasından ötürü renginin sarı ya da bordo gibi geniş renk aralıklarına kayması gayet normaldir. Dolomit taşının içerdiği mineral oranlarına ve çıkarıldığı mekanın toprağına bağlı olarak rengi; açık pembe, gri, sarı, bordo, siyah ve beyaz olabilmektedir. Dolomit taşının rengi bunlar olabileceği gibi boya ve cila gibi işlenme süreçlerinden geçirilerek her türlü renk ve boyutta dolomit taşı elde edebilirsiniz. Ayrıca üzerinde çizgi veya desen bulunan dolomit taşları da bulunabilmektedir.

 

Beyaz Dolomit Taşı

Rahat bir şekilde işlenebilmesinden ötürü, genelde vazo dekorasyonu, saksı süsleme gibi iç dekorasyonda kullanılan beyaz dolomit taşı; dış mimaride de oldukça sık kullanılmaktadır. Peyzaj alanında da oldukça sık tercih edilen; ev ve ofislerin düzenlenmesinde kullanılan beyaz dolomit taşını; kullanacağınız mekana göre büyük ya da küçük boyutlarını satın alabilirsiniz.

Beyaz Dolomit Taşı Fiyatları

Ne kadar miktarda satın aldığınıza bağlı olarak değişmekle beraber; genelde 1 kilogram fiyatı 4 lira ile 10 lira arasında değişiklik göstermektedir. Fakat dolomit taşının kalitesine göre bu fiyat aralığı artıp azalabilmektedir. Genelde dış mekanlarda büyük boyutları tercih edilen beyaz dolomit taşı; iç mekanlarda ise daha küçük boyutlarda kullanılmaktadır.

 

Bordo Dolomit Taşı

Bordo dolomit taşı özellikle peyzaj alanında oldukça sık kullanılan bir taştır. Üzerinde desen de bulunduran bordo dolomit taşını evinizdeki saksı diplerinde, bahçe veya havuz kenarınızda kullanarak evinize renk katabileceğiniz gibi ofislerinizde kullanarak çalıştığınız ortamın daha ferah gözükmesine olanak sağlayabilirsiniz.

Bordo Dolomit Taşı Fiyatları

Fakat alacağınız bordo dolomit taşının kalitesine bağlı olarak bu fiyat aralığı değişebileceğini göz önünde bulundurmanızda fayda var. Genel olarak ise bordo dolomit taşının fiyatı kilogram başına 8 lira ile 15 lira arasında değişiklik göstermektedir. Fakat alacağınız miktar ne kadar fazla olursa toplu halde satın alacağınız için fiyatın daha da azaldığını görebilirsiniz.

Gri Dolomit Taşı

Gri dolomit taşı genelde beyaz çizgileri üzerinde bulundurarak karşımıza çıkmaktadır. Belediyeler ve kurumlar tarafından oldukça sık tercih edilen gri dolomit taşını siz de bulunduğunuz ortamda kullanarak mekana düzen ve güzellik katabilirsiniz.

Gri Dolomit Taşı Fiyatları

Genelde cilalı olup olmamasına bağlı olarak rengi değişen gri dolomit taşı; genellikle iç mekanlarda cilalı, dış mekanlarda ise cilasız bir şekilde kullanılmaktadır. Gri dolomit taşının fiyatı ise genel itibariyle kilogram başına 4 lira ile 10 lir arasında değişiklik göstermektedir. Fakat alacağınız gri dolomit taşının miktarı ne kadar fazla olursa fiyat aralığı orana bağlı olarak düşecektir.

Tags: , ,

Dolomit taş çeşitleri

dolomit taşı üretimi

Bahçe bakımlarında Dolomit Taşı

Bahçe bakımlarında beyaz çakıl taşı; tortul kayaçtan oluşmuş, içinde bolca mineral bulunduran ve mimaride sıklıkla kullanılan doğal bir taştır.

Dolomit taşının içeriği; doğada nerede çıkarıldığına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Dolomit taşının çıkarıldığı konum, dolomit taşının; rengini, kalitesini, sertliğini, içerdiği mineral yapısını ve saflığını etkileyebilmektedir.

Bahçe bakımlarında dolomit taşı da içerdiği zengin mineral yapısından ötürü sanayi sektöründe oldukça sık kullanılmaktadır.

Dolomit taşı doğada birçok renkte hatta renksiz halde bulunsa da en sık kullanılan ve bilinen renkleri; siyah, beyaz, bordo, sarı, krem ve gri olmuştur. Bu taşların renklendirilmesine veya cilalanmasına bağlı olarak bu taşlardan çok belirgin şekilde farklı renkler de elde edilebilmektedir.

Dolomit Taşlarının Saflığına Göre Çeşitleri

Tortul bir kayaçtan oluşan dolomit taşının içeriğinde kalsiyum karbonat (CaCO3) ile beraber %10-%35 oranında da magnezyum karbonat (MgCO3) bulunmaktadır. Bu şekilde oluşan dolomit taşlarının fiziksel özelliklerine ve saflığına bağlı olarak dolomit taşlarını birçok çeşide ayırabiliriz.

 

Sık Kullanılan Dolomit Taşı Çeşitleri

 

Beyaz Dolomit Taşı

Rahat bir şekilde işlenebilmesinden ötürü, genelde vazo dekorasyonu, saksı süsleme gibi iç dekorasyonda kullanılan beyaz dolomit taşı; dış mimaride de oldukça sık kullanılmaktadır. Peyzaj alanında da oldukça sık tercih edilen; ev ve ofislerin düzenlenmesinde kullanılan beyaz dolomit taşını; kullanacağınız mekana göre büyük ya da küçük boyutlarını satın alabilirsiniz.

Beyaz Dolomit Taşı Fiyatları

Ne kadar miktarda satın aldığınıza bağlı olarak değişmekle beraber; genelde 1 kilogram fiyatı 4 lira ile 10 lira arasında değişiklik göstermektedir. Fakat dolomit taşının kalitesine göre bu fiyat aralığı artıp azalabilmektedir. Genelde dış mekanlarda büyük boyutları tercih edilen beyaz dolomit taşı; iç mekanlarda ise daha küçük boyutlarda kullanılmaktadır.

 

Sarı Dolomit Taşı

Genellikle dış mimaride daha sık kullanılan sarı dolomit taşını; ev bahçelerini düzenlemede ve ofislerin daha şık ve modern bir şekilde düzenlenmesinde kullanılmaktadır. Sarı dolomit taşının üzerinde beyaz çizgiler ve desenler bulunması, sarı dolomit taşının daha çok ilgi çekmesine neden olmaktadır.

Sarı Dolomit Taşı Fiyatları

İç mimaride kullanılırken daha küçük boyutları tercih edilen sarı dolomit taşını; siz de evinizin iç dekorasyonunda vazo içinde veya saksı diplerinde kullanabilirsiniz. Sarı dolomit taşının fiyatı; kilogram üzerinden 10 lira ile 30 lira arasında değişiklik gösterse de bu fiyat aralığı aldığınız miktarın fazlalığına bağlı olarak düşecektir.

 

Pembe Dolomit Taşı

Pembe çakıl taşı olarak da isimlendirilen pembe dolomit taşı, açık bir renge sahip olduğundan dolayı genelde iç dekorasyonda kullanılmaktadır. Akvaryumların içine süs amaçlı olarak da koyulabilen bu taşlar, genelde dekorasyon amaçlı biblolar ile kullanılıyor. Saksıların içinde, bahçe dekorasyonunda, cam vazoların içinde kullanılan pembe dolomit taşı ile güzel ve şık bir görünüm oluşturulmaktadır. Pembe dolomit taşlarının rengi genel olarak açık pembe olsa da küçük boyutlu pembe dolomit taşlarını daha koyu renklerde de görebilirsiniz.

Pembe Dolomit Taşı Fiyatları

Boyutları beyaz dolomit taşına göre küçük olmasından ötürü genelde gram olarak satışı gerçekleştirilmektedir. Kilogram olarak da satın alabileceğiniz pembe dolomit taşının fiyatları kilogram üzerinden 10 lira ile 20 lira arasında değişmektedir. Fakat alacağınız pembe dolomit taşının kalitesine göre fiyat aralığı artış veya azalış gösterebilmektedir.

Siyah Dolomit Taşı

Siyah dolomit taşı; güzel görünümü ve mekana kolay uyum sağlamasından ötürü iç mekanlarda ve dış mekanlarda oldukça sık kullanılmaktadır. Siyah dolomit taşı bahçe düzenlenmelerinde, havuz kenarlarında, bahçedeki ağaç diplerinde kullanımına sık sık rastladığımız bir taştır. Genellikle peyzaj taşı olarak kullanılan dolomit taşlarının, en sık kullanılanlarından birisi olan siyah dolomit taşının rengi; cilalı olup olmamasına bağlı olarak griye kaymaktadır. İç tasarım veya dış tasarımda kullanımına bağlı olarak büyük ya da küçük boyutlarını kullanabileceğiniz siyah dolomit taşının; genel olarak büyük boyutta kullanımı tercih edilmektedir.

Siyah Dolomit Taşı Fiyatları

Siyah dolomit taşının fiyatı; boyutuna, ne kadar kilo alacağınıza, renginin koyuluğuna, şekline ve kalitesine göre değişmektedir. Genel olarak ise siyah dolomit taşının fiyatı; kilogram başına 8 lira ile 15 lira arasında değişiklik göstermektedir. Fakat alacağınız miktar ne kadar fazla olursa toplu halde satın alacağınız için fiyatın kilogram başına azaldığını görebilirsiniz.

 

Tags: , ,

İstanbul Peyzaj Dolomit Taşı

istanbul dolomit taşı fiyatları

İstanbul Peyzaj dolomit taşı doğal etkileri bulunan ve birçok kişinin ilgisini çekmeyi başaran bir taş türüdür. Doğal bir yapıda olması onu daha değerli kılar ve içerinde bulunan mineraller sayesinde oldukça faydalıdır. Kişisel kullanımla birlikte birçok farklı sektörde ticari amaçlı kullanma imkanı da bulunan bu doğal taş hayatımızın birçok alanında karşımıza çıkar. Kişisel kullanım sayesinde pozitif bir enerji almak istediğinizde bu doğal taştan üretilen pek çok eşyayı kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte cam sanayisi ve demir çelik sektörleri gibi alanlarda da etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Ayrıca bahçe düzenlemesi gibi peyzaj işleri ile birlikte inşaat sektöründe özellikle binaların dış cephelerinde kullanılan bir materyaldir.

İstanbul Peyzaj Dolomit Taşı Ne Gibi Faydalar İçerir?

İstanbul Peyzaj dolomit taşı birçok fayda içeren oldukça faydalı bir doğal taş türüdür. Farklı sektörlerde ticari amaçlı kullanıldığı gibi bireylerin kendilerine pozitif enerji yükleme ve bazı hastalıklara hafifletici etkiler de bulunması nedeniyle her zaman tercih edilmektedir. Üretim konusunda hiçbir sıkıntı bulunmayan ve dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de yaygın bir biçimde görülen bu taşı kullanarak birçok kişi huzuru bulmaktadır. Yalnızlığa iyi gelen ve sevgi aşılayan bu taş aynı zamanda yaratıcılığı da geliştirmektedir. Böylece beceri ve yetenekleri gelişen kişiler başarısızlık korkusunu atlatmış olurlar. Dayanıklılığı arttırmasıyla birlikte iç huzuru da sağlayan bu doğal taşlar istikrar ve cesaret kazandırıcı özelliğe sahiptir. Ayrıca korkularınızdan ve fobilerinizden kaynaklanan birçok travmanın iyileştirilmesinde katkı sağlar nokta bununla birlikte kalp çakrasını açarak depresyona iyi gelmektedir.

İstanbul Peyzaj Dolomit Taşı Hizmetimiz

İstanbul Peyzaj dolomit taşı hem kullanıldığı sektörlerde hem de insan yaşamında oldukça önemli faydalara sahiptir. Zaten doğal olan bu taşı en doğal haliyle elde etmek için kaliteli bir firmada hizmet almak gerekir. Bu amaçla hizmet veren firmamız İstanbul Peyzaj’da doğal taşlar arasında en popüler olanlarından biri olan dolomit taşı için gerekli hizmeti veren kaliteli bir firmadır. Firmamıza ulaştıktan sonra bu ve etkili bir biçimde siparişinizin işleme alınması ile kısa süre içerisinde satın aldığınız ürünlerin teslimatı profesyonel bir şekilde yapılacaktır. En uygun fiyat seçenekleri ve güvenilir bir hizmet ile bu taşlara sahip olmak istiyorsanız hemen bize ulaşarak firmamıza hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

 

 

Tags: , , ,

Dolomit Taşı Üretimi

dolomit dekorasyon taşı

Gaziantep dolomit taşı peyzaj ve diğer inşaat çalışmaları sırasında tercih edilen doğal taşlardan biridir. Süsleme amacıyla etkili bir kullanım gerçekleştiren bu taş birçok alanda kullanılmaktadır. Farklı doğal taşlar ile birleştirilerek daha güzel bir etki bırakan bu taş her zaman en iyi görüntüyü elde etmenizi size sunacaktır. Rengarenk yaşam alanları oluşturmak istediğimizde bu doğal taş türü mühendislik çalışmalarında vazgeçilmez materyaller arasında yer almaktadır. Birden fazla türü bulunan bu doğal taş mimari çalışmaların yapılmasında oldukça özel bir kullanıma sahiptir. Her zaman doğal özellikte olması ve farklı boyutlardan oluşması özellikle dekorasyon amaçlı çalışmalarda büyük kolaylık ve avantaj sağlamaktadır. Tamburlı beyaz çakıl taşı nınSıra dışı ama oldukça hoş bir görüntüye sahip olması nedeniyle etrafımızda bulunan pek çok yerde kullanımı yaygın olarak görülür.

Gaziantep Dolomit Taşı Özellikleri

Gaziantep tamburlu dolomit taşı özellikleri kullanım avantajını ve keyfini fazlasıyla sürmenizi sağlar nokta farklı renk tonlarında olması ve boyanabilir olması nedeniyle istenilen formatta kullanımı mümkündür. Tamburlama yöntemi ile şekil verilme imkanı da bulunan bu taş türleri doğal yapılarının hiçbir zaman kaybetmez. Dayanıklılık özelliklerine sahip olması ve farklı renk yapıları bulunması bu taşların tercih edilmesini daha yüksek miktarda kılmaktadır. Bu taşlar sahip oldukları yapılar ve fiziksel şekillerine göre sınıflandırılarak kullanılmaktadır. Ülkemizde birçok bölgede bulunabilmesi ve ulaşım sorunu olmaması nedeniyle birçok kişi bu doğal taşları tercih ederek olumlu etkilerinden faydalanmaktadır.

Gaziantep Dolomit Taşı Firmamız Hakkında Bilgiler

Gaziantep beyaz dolomit taşı firmamız hakkındaki bilgiler her zaman açık bir şekilde sitemizde paylaşılmaktadır. Bununla birlikte gaziantep bölgesinde hizmet veren firmamızın hakkında daha çok bilgiye sahip olmak için bize telefon ve e-mail gibi yöntemlerle ulaşabilirsiniz. Gerekli düzenlemeleri yaparak dolomit taşı ihtiyacınızı gideren ve kullanımınıza uygun halde satışa sunulan firmamız sektördeki en tecrübeli firmalar arasında yer almaktadır. Kaliteli bir hizmet sunması ile birlikte firmamızı tercih ederek oldukça kaliteli ürünlere sahip olabilirsiniz. Hizmet kalitemizin de yüksek olması birçok müşterimizi memnun eden önemli detaylar arasındadır. Daha fazla gecikmeden hizmetlerimizden faydalanmak ve sipariş vermek istiyorsanız lütfen bizi arayınız.

Kaynak: tamburlu dolomit

 

Tags: , ,

Bursa Dolomit Taşı

tamburlu dolomit

Bursa Dolomit Taşı

Bursa dolomit taşı Bursa bölgesinde her alanda kullanılan yaygın bir taş çeşididir. Bu taşın şık görüntüsü ve kullanışlı olması onu tercih edilebilir kılmaktadır. Dolomit taşının genel olarak birçok alanlarda  kullanılan önemli bir taştır. Beyaz dolomit taşları kalsiyum ve magnezyum içeriğine sahip olan  karbonat birleşiminden oluşur. Ülke geneli peyzaj amacı ile kullanılmakta olan en değerli taş olarak nitelendirilmektedir. Hoş bir görüntüye sahip olan ve sıkı taban yapısı nedeni ile beyaz doğal taş arasında tamamen ön plana çıkmaktadır. Dolomit taşında değişik renk ve modellere sahip olan mermer çeşitleri arasında en çok beyaz renk talep görülmektedir. Bu nedenle de bu dekoratif taşlar tamamen iç ve dış mekan projelerinde tercih edilmektedir. Bu taş sanayi alanından dekorasyon alanlarında çok farklı kullanım alanlarına sahiptir. Buna ek olarak değişik ölçülerde üretilmiş olan.

 

Dolomit Taşı Nerelerde Kullanılır?

Tamburlu dolomit taşının kullanıldığı alanlar oldukça yaygındır. Bu taş çeşitlinin kullanışlı olması gereği her alanda kullanım imkanı sağlamasına sebep olmuştur. Bahçe düzenlemesinde ve peyzajları amacı için en çok kullanılan ve tercih edilen bu beyaz tamburlu dolomit taşı oldukça şık bir görüntüye de sahiptir. Bahçe taşı olan bu taş çeşidi ağaç ve bitki diplerinde de dekoratif amaçlı olarak bahçe süsleme amaçlı kullanılmaktadır. Bahçede kullanılacak olan bu dolomit taşı peyzaj taşları ve ağaç ve bitki diplerine konulmasının bir diğer sebebiyse toprağı direkt olarak güneş ışınlarından korumak maksatı ve toprağın çok daha uzun süre nemli kalmasını da sağlamaktadır. Bahçe ve diğer alanlarda ise dekoratif taş ve kaya peyzaj düzenlemesi ile bitkilere yer veya zaman ayıramayan bireyler için iç açıcı alternatif taşlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Dolomit Taşı Fiyatları

Dolomit taşı fiyatları farklılık göstermektedir. Farklılığa neden olabilecek birçok önemli etken bulunur. Dolomit taşı aksesuar olarak şık bir görüntüye sahip olması nedeni ile her alanda kullanılabilir bir yapıdadır. Bu nedenle fiyat olarak da cazip geldiği için tercih edilmektedir. Bahçelerde çamurlu olan her türlü alanlara da rahatlıkla kullanılmaktadır. Yapısı gereği doğal malzemelerden üretilen bu dolomit taşı üretim aşamasında kimyasal hiçbir madde kullanılmamaktadır.

 

 

Tags: , ,

Bahçe Dolomit Taşı

Balıkesir Dolomit Taşı

Balıkesir Dolomit taşı Balıkesir ilinde yaygın kullanılan önemli bir taş türüdür. Hem dekoratif hem de işlevsel alanı yaygın olan bu taş çok sık tercih edilmektedir. Peyzaj çalışmaları yapılırken, doğal taş her zaman tercih edilmektedir ve bu taşlardan birisi de dolomit taşı türüdür. Peyzaj düzenlemeleri yapılırken, süsleme amacı ile kullanılan ve en sık tercih edilen en iyi taşlardan olan dolomit taşı, kullanıldığı her alanda şık bir görüntü sağlayacaktır. Bahçe ve peyzaj çalışmaları yapılırken, diğer doğal taşlar ile birlikte kullanıldığı zaman istenilen görüntüye çok daha kolay ulaşılabilmek mümkün olacaktır. Düzenleme çalışmaları yapıldığı zaman hazırlanan bütün projeler ile bina çevreleri, bahçe ve yaşam alanları bu taş türü ile rengarenk yapılabilir. Peyzaj mühendislik çalışmaları yapılırken vazgeçilmez haline gelen taş türlerinden birisi dolomit taşları olarak bilinir. Süsleme aracı olarak kullanılmış olduğu için istenilen desen çok daha kolay oluşturulacaktır.

 

Dolomit Taşı Hangi Çeşitlerden Oluşur?

Peyzaj çalışmaları yapılırken ve çeşitli dekoratif çalışmalarda kullanılan dolomit taşı birden fazla çeşide sahiptir. Dolomit taşı çeşitleri sayesinde yapılacak olan bütün çalışmalar çok daha kolay yapılabilmektedir. Dolomit taş çeşitleri şu şekildedir;

  • Beyaz dolomit taşı
  • Sarı çizgili Dolomit taşı
  • Bordo dolomit taşı

Dolomit taş türleri tamamen doğal taşlardan oluşmaktadır. Aynı zamanda farklı renk ve boyutlardan oluşmaktadır. Boyuta göre ayrılarak, dekorasyon amacı ile kullanılacağı yerlere göre tercih edilir. Dolomit taşı çeşitlerinin boyutları birbirinden farklı olmaktadır ve kullanım alanları farklı olabilir.

 

Dolomit Taşı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dolomit taşı alırken dikkat edilmesi gereken kriterler oldukça basittir. Bu taş tercihi yapılırken dikkat edilmesi gereken özellikler oldukça kısıtlıdır. Dolomit taşı satın alınırken ilk olarak taşın hangi alanda kullanılacağı belirlenmelidir. Belirlendikten sonra alanın genişliği dikkate alınmalıdır. Dekorasyon yapacağınız alanda dolomit taşının kullanılacağı alan uygun ise tercih etmeniz gerekmektedir. Daha sonra taşın kullanılacağı mekana göre dolomit taşı boyutu belirlenmelidir. Bu küçük kriterlere uyum sağlayarak taş tercihini yapabilirsiniz. Aynı zamanda kısa sürede kolay bir şekilde satın alabilirsiniz.

 

Tags: , , ,