Diyarbakır Doğaltaş Atılımı

Son 15 yıllık süreçte Diyarbakır’da oldukça büyük ilerlemeler kaydeden doğal taş sektöründe 10 bin kişinin istihdam edildiği resmen bildirilmiştir. İşsizliğin en yoğun yaşadığı kentlerin de başında gelen Diyarbakır’da geçmiş 15 yıl öncesinde birkaç küçük çaplı sermayeler eşliğinde kurulmuş olan tesislerde mermercilik alanında Avrupa ve çeşitli ülkelere ihracatlar yapılarak kısa sürede hızlı gelişme kaydedilmiştir. Faal durumda olan ve hala üretimde var olan 23 mermer fabrikası Diyarbakır’da yıllık olarak 270 bin metre küp mermer üretmektedir. Bu yaklaşık olarak 750 bin ton anlamına gelmektedir. Gelişmekte olan sanayisinde İstihdam oranında oldukça geniş imkanlar sunulan Diyarbakır’da iş istihdam 10 bin rakamlarına kadar ulaşmıştır. Özellikle 2009 yılında yaşanmış olan ve dünya genelinde de etkileri hissedilmiş ekonomik krize karşın Diyarbakır’dan yaklaşık 50 ve daha fazla ülkeye 90 milyon dolar değerinde mermer ihracatı sağlanmıştır.

REKABETÇİ DESTEĞE İHTİYAÇ VAR

Diyarbakır Mermerciler Derneği başkanı olan Zeki Tutal’ın AA muhabirine verdiği demeçte son 15 yıl içinde mermercilik sektöründe Diyarbakır’ın ilçelerinde kurulan 45 ocaktan mermerin çıkartıldığı belirtmiş ve çıkartılan mermerlerin de 23 ayrı fabrikada işlendiğini söylemiştir. 2009 yılında Diyarbakır’da ise 270 bin metre küplük mermer üretimi yapılmış ve bu üretimin %90’lık bölümünün ise yöreye has olan ‘’bej’’ mermerinden oluştuğunu da sözlerine ilave etmiştir. Aynı zamanda o çıkartılan mermerinde dünya genelinde yer alan 50 ve üzeri ülkeye ihracının da gerçekleştiğini söylemiştir.

Tutal son olarak da Diyarbakır’daki yer alan mermer işletme fabrikalarının 5-6 tanesinde ise gelişmiş teknoloji kullanıldığını açıkça belirterek dünyada yer alan sayılı tesislerinde arasında yer aldığını dile getirmiştir. tamburlu dolomit

Tags: ,