Alaçatı Dolomit Taşı

Alaçatı dolomit taşını dış mimaride daha sık görmemize rağmen iç mimaride de karşımıza oldukça fazla çıkmaktadır.

İçeriğinde bolca mineral bulunduran Alaçatı dolomit taşı; bu özelliğinden ötürü Türkiye’nin demir ve cam sanayisinde oldukça sık kullanılmaktadır. Sanayi sektörü dışında da kullanım alanı geniş olan dolomit taşı; kireç taşına göre daha sert bir yapıya sahip olmasından ötürü erozyonu önleyen bir taştır. Tamburlu dolomit taşı; bununla beraber dış mimaride ve iç mimaride oldukça fazla kullanılmaktadır. Belediyeler tarafından park alanlarının düzenlenmesinde, bahçe dizaynında kullanılan dolomit taşı ayrıca mekanların iç tasarımlarında da kullanılmaktadır. Çıkarıldığı alana bağlı olarak dolomit taşının birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu çeşitlilikten ötürü dolomit taşını iç ve dış mimaride birçok alanda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Dolomit Taşı Kullanım Alanları

Dolomit taşının kullanım alanı çıkarıldığı konuma bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Birçok renk ve büyüklükte bulunabilen dolomit taşı, genellikle iç mimaride küçük boyutlarda; dış mimaride ise büyük boyutlarda kullanımı tercih edilmektedir. Tamburlu dolomit taşları dış mimaride; parkların düzenlenmesinde, havuz kenarlarının düzenlemesinde, bahçe düzenlenmesinde, kurum ve kuruluşların dizaynında kullanılırken iç mimaride ise; ağaç ve saksı diplerinde, akvaryum ve vazo düzenlemede, bibloların içerisinde sık sık kullanılmaktadır. Siz de hangi mekanda ne büyüklükte dolomit taşını kullanmak isteğinize karar vererek çeşitli renk ve boyutlarda dolomit taşını temin edip rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Sık Kullanılan Dolomit Taşı Çeşitleri

Gri Dolomit Taşı

Gri dolomit taşı özellikle dış mimaride oldukça sık bir kullanıma sahiptir. Üzerinde beyaz desen veya çizgilerin de bulunabildiği gri dolomit taşı; renginden ötürü oldukça popüler hale gelmiş bir dolomit taşıdır. Ancak kullanacağınız dolomit taşının renginin biraz daha keskin olmasını istiyorsanız gri dolomit taşını cilalayarak kullanmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Gri Dolomit Taşı Fiyatları

Gri dolomit taşının fiyat aralığı alacağınız dolomit taşının miktarına ve kalitesine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Fakat alacağınız gri dolomit taşının fiyat aralığı genel itibariyle belirlidir. Genel olarak ise bu fiyat aralığı; 4 lira ile 10 lira arasında değişiklik göstermektedir.

 

Siyah Dolomit Taşı

Siyah dolomit taşı renginden ötürü ortama kolaylıkla uyum sağlamaktadır. Bu sebeple siyah dolomit taşı mimaride oldukça yaygın bir şekilde kullanıma sahip olmakla beraber genellikle dış mimaride bahçe ve park dizaynında kullanılmaktadır. Saksı diplerini, ağaç diplerini daha güzel bir hale getirmek için de kullanılan siyah dolomit taşını siz de kendi kullanacağınız yere göre büyük ya da küçük boyutunu temin ederek rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Siyah Dolomit Taşı Fiyatları

Siyah dolomit taşı oldukça sık kullanıma sahip olmasından dolayı piyasadaki yeri diğer dolomit taşlarına göre daha geniştir. Alacağınız siyah dolomit taşının fiyatı dolomit taşının kalitesine ve içeriğine bağlı olarak değişebilmektedir. Genel olarak ise siyah dolomit taşının fiyatı; kilogram başına 8 lira ile 15 lira arasında değişiklik göstermektedir.

 Bordo Dolomit Taşı

Bordo dolomit taşı özellikle peyzaj alanında oldukça sık kullanılan bir taştır. Üzerinde desen de bulunduran bordo dolomit taşını evinizdeki saksı diplerinde, bahçe veya havuz kenarınızda kullanarak evinize renk katabileceğiniz gibi ofislerinizde kullanarak çalıştığınız ortamın daha ferah gözükmesine olanak sağlayabilirsiniz.

Bordo Dolomit Taşı Fiyatları

Alacağınız bordo dolomit taşının kalitesine bağlı olarak fiyat aralığı değişebileceği gibi çıkarıldığı konuma bağlı olarak da bordo dolomit taşımın fiyatı değişebilmektedir. Genel olarak ise bordo dolomit taşının fiyatı kilogram başına 8 lira ile 15 lira arasında değişiklik göstermektedir. Fakat alacağınız miktar ne kadar fazla olursa toplu halde satın alacağınız için fiyatın daha da azaldığını görebilirsiniz.

Tags: , ,